Urządzenia monitorujące tętno Polar - polar flow

Zaczęty przez Robert Noble, Kwiecień 16, 2019, 10:44:08 AM

« Śniadanie przed treningiem | In vitro »

Robert Noble

Zastanawiam się czy ktoś z użytkowników forum używa pulsometru polar lub innych, albo korzysta z aplikacji Polar Flow?
Ja przyznam szczerze byłem sceptycznie nastawiony do tego typu gadżetów, ale gdy zacząłem używać stwierdzam, że to bardzo fajna rzecz, która pozwala w bardziej przemyślany sposób odbyć trening. Masa statystyk, pełna analiza i gotowe programy treningowe jednym słowem wszystko co trzeba. W dodatku fajną sprawą jest monitorowanie pulsu przez całą dobę dzięki czemu urządzenie sprawdza jak przebiega nasz sen. Widać fazy przebudzeń i ogólną ilość głębokiego snu. Całkiem ciekawe rozwiązanie dla osób zajmujących się wychodzeniem z ciała, bo można to wykorzystać.

EosCris

ja korzystam i potwierdzam, że jest super! Dzięki zegarkowi wiem kiedy mam fazy rem i łatwiej mi dostosować metodę 4+1 :) a inna analiza pokazuje mi, że robie jakieś 200 % dziennie :P hehe i musze mocno się kontrolować aby nie przesadzać z aktywnością :P ;)

BartekP

Odświeżam temat bo ciekawy.
Niedawno kupiłem
Polar Monitor Pracy Serca H10
i w tym trenuję, polecam.
Polecam ze względu na to że można tym zmierzyć parametr pracy serca HRV, czyli stan nerwu błędnego, czy jest się spokojnym, czy pobudzonym (tak z grubsza), do tego mam darmową apke HRV Elite (czujnik ten działa z różnymi apkami w tel) i sprawdzam jak podziałała na mnie medytacja czy ćwiczenia oddechowe :)
Jest dosyć tani (w porównaniu do zegarków Garmina), jak dla mnie super :)

Robert Noble

Ja też mam ten pasek h10, ale jakoś z nim jeszcze nie spałem, aby sprawdzać. Być może teraz się pobawię pod wpływem tego wątku. Czyli korzystasz z HRV Elite? Hmm będę musiał to pobrać!

EosCris

ja ten pasek mam juz kilka lat i korzystam z zegarka polar vantage v2, ogólnie spoko :) Pasek zakłądam tylko do treningów cardio, jestem z niego zadowolona :)

Tego o czym piszesz Bartek nie próbowałam nigdy z tym mierzeniem hrv elite :) nawet nie wiem o co w tym chodzi, ale jak to ogarniesz to kto wie moze spróbuję sie z tym pobawić :)

Robert Noble

Już wiadomo, że mój zegarek tego nie ogarnia. Myślałem, że to pasek jest tu istotny. Najwyraźniej mogę tylko zmonitorować swoje tętno. Możemy zrobić taką próbę wszyscy razem zróbmy medytację i porównamy jakie mieliśmy wartości tętna. Co Wy na to ? :)

BartekP

Można spróbować medytacji z pomiarem hrv.
Ta aplikacja Elite HRV to raczej mierzy krótkie odcinki czasu, np 10min i wylicza hrv z tego, ja robię np medytację to włączam pomiar ale potem trochę liczy, do całonocnego pomiaru raczej się nie nadaje,
ale ma funkcję pomiaru hrv z rana po przebudzeniu, sprawdza w jakim stanie jest układ nerwowy po nocy, poziom pobudzenia/uspokojenia.
Do treningu używam tylko pomiaru tętna w apce Polar Beat.
W Elite HRV są fajne ćwiczenia oddechowe z biofeedbakiem.

BartekP

A co do współczynnika pracy serca hrv to pokazuje pracę nerwu błędnego który może powodować pobudzenie organizmu lub wyciszenie, tak jak odpowiednie oddychanie może wpływać na to, np dłuższy wydech uspokaja, czyli powoduje odpowiednią pracę tego nerwu i można to zmierzyć badając hrv. Tak w mocnym skrócie :)

BartekP

Wklejam linki do poczytania jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć w tym temacie :)
O hrv co to
Trochę więcej o hrv
O wpływie hrv na psychikę

Początkowo zacząłem się tym interesować bo chciałem potrenować oddech koherencji serca (około 5s wdech i 5s wydech) i w prosty sposób zmierzyć w miarę tanio, a z takimi apkami jak Elite HRV i opaska do pomiaru tętna można fajnie to zrobić i przy okazji posprawdzać różne rzeczy :)
A co do koherencji serca to jak się oddycha w ten sposób to wyrównuje się praca serca i pracuje harmonijnie, przy normalnym oddechu serce pracuje różnie (mocne uproszczenie).
Więcej w książce:
Koherencja rytmu serca 3–6–5
I jeszcze fajna książka w której jest o oddechu koherencji serca i dużo o oddychaniu:
Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki



EosCris

Cytat: BartekP w Marzec 13, 2024, 11:50:05 PMWklejam linki do poczytania jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć w tym temacie :)
O hrv co to
Trochę więcej o hrv
O wpływie hrv na psychikę

Początkowo zacząłem się tym interesować bo chciałem potrenować oddech koherencji serca (około 5s wdech i 5s wydech) i w prosty sposób zmierzyć w miarę tanio, a z takimi apkami jak Elite HRV i opaska do pomiaru tętna można fajnie to zrobić i przy okazji posprawdzać różne rzeczy :)
A co do koherencji serca to jak się oddycha w ten sposób to wyrównuje się praca serca i pracuje harmonijnie, przy normalnym oddechu serce pracuje różnie (mocne uproszczenie).
Więcej w książce:
Koherencja rytmu serca 3–6–5
I jeszcze fajna książka w której jest o oddechu koherencji serca i dużo o oddychaniu:
Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki

No dzięki Bartek, poczytam sobie na pewno!
Ja na moim polarze mam serene i tam mam własnie ten oddech 5/5 :D fajny jest ale jedno co mnie powiedzmy, że denerwuje, to to, że musze trzymać wykrzywioną rękę aby widzieć te lecące bąbelki hehe. Ja używam głównie tej naszej prana breath i mi się ona podoba ale wypróbuje robić te ćwiczenia oddechowe z praną i z pomiarem hrv ciekawa jestem jak to wyjdzie :) szczególnie ten oddech mocny ::)

BartekP

Cytat: EosCris w Marzec 14, 2024, 08:31:01 AM
Cytat: BartekP w Marzec 13, 2024, 11:50:05 PMWklejam linki do poczytania jak ktoś chce się czegoś dowiedzieć w tym temacie :)
O hrv co to
Trochę więcej o hrv
O wpływie hrv na psychikę

Początkowo zacząłem się tym interesować bo chciałem potrenować oddech koherencji serca (około 5s wdech i 5s wydech) i w prosty sposób zmierzyć w miarę tanio, a z takimi apkami jak Elite HRV i opaska do pomiaru tętna można fajnie to zrobić i przy okazji posprawdzać różne rzeczy :)
A co do koherencji serca to jak się oddycha w ten sposób to wyrównuje się praca serca i pracuje harmonijnie, przy normalnym oddechu serce pracuje różnie (mocne uproszczenie).
Więcej w książce:
Koherencja rytmu serca 3–6–5
I jeszcze fajna książka w której jest o oddechu koherencji serca i dużo o oddychaniu:
Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki

No dzięki Bartek, poczytam sobie na pewno!
Ja na moim polarze mam serene i tam mam własnie ten oddech 5/5 :D fajny jest ale jedno co mnie powiedzmy, że denerwuje, to to, że musze trzymać wykrzywioną rękę aby widzieć te lecące bąbelki hehe. Ja używam głównie tej naszej prana breath i mi się ona podoba ale wypróbuje robić te ćwiczenia oddechowe z praną i z pomiarem hrv ciekawa jestem jak to wyjdzie :) szczególnie ten oddech mocny ::)


Spróbuj w apce Elite HRV zakładkę biofeedback i tamte ćwiczenia oddechowe, tylko z tą opaską H10.
Są tam różne ćwiczenia oddechowe.

EosCris

Wczoraj sobie robiłam, bardzo fajnie z tym feedbackiem :D ćwiczenia praktycznie identyczne jak na prana breath ale z wykresem :) Super! Mi się to podoba :)

Ktoś z Was jeszcze ćwiczy oddychanie? Nawet takie bez mierzenia :) Ważne aby się nauczyć oddychać bez jakichkolwiek urządzeń ;)


Share via facebook Share via twitter