Instytut Roberta Noble

Jak uruchomić CHI

Zaczęty przez Havana, Maj 27, 2013, 07:39:48 PM

« Lewitujący mnich z Nepalu | Aura drzew »

Havana

O wiele starszą sztuką niż Tai Chi, sztuką licząca sobie prawie 10 tys. lat jest KOUK SUN DO, z którego wszystkie wzięły początek. Kouk Sun Do w oryginalnej formie istnieje w Korei, ale żeby je poznać trzeba pojechać w koreańskie góry, ponieważ nie kwapią się z pokazywaniem całemu światu na czym to polega. Uspokajam wszystkich chętnych, że chodzi o Koreę Południową  :)
Poniżej wklejam linka pod którym można obejrzeć jak wygląda rozgrzewka. Trwa to 22 minuty, wymaga odrobiny cierpliwości i skupienia. Nie zrażajcie się, że wszystko po koreańsku, to nie znaczenia - to się robi, a nie mówi ..  :D




Robert Noble

Havana myślałem, że dasz coś dla początkujących. Sugerowałem się, że to tylko rozgrzewka, ale na 10 min 30s, wymiękłem całkiem. Normalnie popłakałem się z niemożności wykonania tego ćwiczenia. Naprawdę trzeba być nieźle gibkim, żeby sprostać tym ćwiczeniom. Nie wiem dlaczego, ale zaraz po moim płaczu, ni to z bezradności ni to z bólu i zdziwienia (to ma być rozgrzewka?) filmik po prostu się wyłączył. Myślę sobie co jest, przecież miał trwać 22 minuty... Chyba moje wyższe Ja chciało mnie w ten sposób oszczędzić :)

Ogólnie uzmysłowiło mi to jak ważne jest bycie systematycznym. Kiedyś przecież robiłem szpagat... a teraz??

Havana

Trening czyni Mistrza  :D
Tak na zachętę wrzucam jednego z Wielkich Mistrzów - Lu Zijiana, nadal żyjącego  :D - który demonstruje podstawową formę Baguazhang, a miał wtedy 118 lat. Nie trać ducha Robercie  :D !!!




Robert Noble

Ok Havana przekonałaś mnie. Ducha nie utracę! Biorę się do roboty! Jak sobie pomyślę, że miałbym żyć 118 lat, to ile jeszcze OBE mnie czeka ? Hehe, faktycznie mimo podeszłego wieku facet ma niesamowitą sprawność ruchową, godną pozazdroszczenia.

Havana

Całkiem niedawno - parę dni temu - dowiedziałam się o metodach Shindo. Krótko mówiąc: są to doskonałe metody rozciągające, wykonalne w krótkim czasie dla każdego, które umożliwiają harmonijny przepływ energii CHI i dają doskonałe samopoczucie. Naprawdę nie trzeba być zaawansowanym, ani szczególnie gibkim żeby zacząć. Problem polega na tym, że w Polsce chyba nikt tego nie uczy  :-\
Niemniej jednak spodobało mi się to na tyle, że dla zainteresowanych umieszczam link:
http://www.kuratomijomonshindo.com/ do fińskiej strony (akurat w Finlandii takie metody pracy z ciałem są bardzo popularne)

zinka

Nie zgodzę się z tym, że w Polsce nikt tego nie uczy, na zajęciach z jogi czy pilatesu, są cwiczenia rozciągające przy wykonywaniu których, zdajemy sobie sprawę jacy jesteśmy skurczeni i sztywni.

Zawsze podziwiam instruktorów z jaką łatwością i gibkością wykonują te cwiczenia. :D

Robert Noble

Od zawsze lubiłem czuć się dobrze rozciągniętym. Do tak 20 roku życia szło to całkiem nieźle, ćwiczyłem od czasu do czasu i miałem ponad przeciętny poziom gibkości. Obecnie bardzo strasznie zesztywniałem i nie czuję się z tym najlepiej. Trzeba systematyczności w ćwiczeniach. Czas się zabrać porządnie za trening. Ale właściwie nie o tym chciałem napisać. Bardziej zacząłem się zastanawiać nad tym, że podświadomie dążyłem do takiej odpowiedniej gibkości. Po prostu czułem się z tym lepiej pod każdym względem. Moje ćwiczenia były intuicyjne, takie jakie sam sobie wymyślałem. Można powiedzieć, że wsłuchiwałem się w potrzeby swojego ciała. Niestety bardzo często zdarzało się, że po dłuższej przerwie całkowicie zesztywniały robiłem trening rozciągania, a później 2 tygodnie dochodziłem do siebie... Jeżeli chcecie zaczynać z rozciąganiem to spokojnie i powoli, byle systematycznie. Cóż mój aspekt "narwańca do ćwiczeń" muszę jakoś stłumić...


Havana

Zinka - mnie nie chodzi o jogę ani tym bardziej o pilates. Miałam na myśli to, że w Polsce chyba nikt nie uczy Shindo. Jest to zbiór metod pracy z ciałem, oparty na wielu starych systemach wschodnich (chińskich, japońskich) i dodatkowo mający dość mocne uzasadnienie w wiedzy TCM (Tradycyjnej Chińskiej Medycynie). Różni się tym, że został stworzony współcześnie i posiada rozmaite ciekawe rozwiązania. Jest to bardzo szerokie podejście do sprawy. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że joga i pilates mogą się wydać przy tym dość jednostronne. Niestety, nie znalazłam żadnej polskiej szkoły Shindo (poza szkołą sztuk walki o takiej nazwie, ale to nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ samo japońskie słowo coś znaczy i można go użyć jako nazwy dla czegokolwiek). Dlatego podałam linka do fińskiej strony.

zinka

#8
Może i nikt nie uczy u nas Shindo, ale jak nie ma tego czego szukamy, to możemy zadowolic się namiastką tych cwiczeń i też byc zadowoleni.

Nie ma to jak ruch i sprawnośc.  :)

Ja tam chodzę na pilates i jestem zadowolona, jak już nabiorę takiej całkowitej sprawności i gibkości, to wtedy może poszukam czegoś bardziej do rozwoju sprawności ciała.


Share via facebook Share via twitter

sklep ezoteryczny super produkty rozwojowe misy krysztalowe uzdrawianie strona autorska robert noble strona instytutu roberta noble strona instytutu roberta noble