Sklep Ezoteryczny szamanskibeben.pl

Autor Wątek: ILEX GUAYUSA  (Przeczytany 6121 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
  • Respect: +467
    • Instytut Roberta Noble
ILEX GUAYUSA
« dnia: Październik 09, 2013, 11:33:52 am »
0
Wśród ostrokrzewów zawierających pobudzające ksantyny (czyli kofeinę i koleżanki) najbardziej znany jest oczywiście Ilex Paraguariensis, czyli yerba mate. Drugie miejsce na podium dzierży Ilex Vomitoria stosowany rytualnie przez Indian północnoamerykańskich (więcej o nim TU). Trzeci, i zdecydowanie najbardziej tajemniczy jest ILEX GUAYUSA.

Rdzenna ludność Ekwadoru, czyli pierwsi konsumenci i odkrywcy tej rośliny, stosuje ilex guayusa  od starożytności (zwanego też „wayusa” przez Indian Kichwa z amazońskiej części Ekwadoru). W miarę upływu czasu sława zioła wędrowała poprzez tereny Peru daleko na południe – liczące ponad półtora tysiąca lat liście zostały znalezione w grobowcu szamana wysoko w boliwijskich Andach – daleko poza naturalnym zasięgiem rośliny. Ilex guayusa jest drzewem osiągającym znaczne rozmiary, a jego suszone liście zawierają aż do 4% czystej kofeiny, co stawia go na pierwszym miejscu na Ziemi wśród roślin zawierających kofeinę.

ILEX GUAYUSA - brat Yerba Mate

Ilex Gayusa (Wayusa), mało znany brat yerba mate, którego ojczyzną są amazońskie dżungle Ekwadoru

Jednak działanie Wayusa nie jest typowe dla roślin zawierających pobudzające ksantyny – nie jest wyłącznie stymulujące – jest jednocześnie  energetyzujące i relaksująco-uspakajające oraz może wywoływać świadome sny z zachowaniem czujności na zewnętrzne bodźce. Dzięki tej właściwości był bardzo ceniony przez amazońskich myśliwych, którzy udając się na spoczynek podczas nocnych łowów mogli słyszeć zbliżającą się zwierzynę. Z tego powodu określili go mianem „Nocnego Stróża”. Guayusa jest stosowany również jako domieszka do legendarnej mikstury wizyjnej ayahuasca – łagodzi jej niepożądane działanie i zmniejsza senność. Udokumentowane zostało, iż sam napar z guayusa stosowany w bardzo wysokich dawkach wywołuje efekty halucynogenne. Zapewne takie spektakularne działanie nie jest wywoływane przez samą kofeinę, a stanowi wypadkową działania wielu, nie do końca jeszcze poznanych składników rośliny. Inne czynne związki występujące w dużych ilościach w ilex guayusa, czyli teobromina i teofilina, również nie posiadają takich właściwości.

Indianie z zachodnich rejonów Amazonii spożywają napar z tego zioła w podobnych celach jak yerba mate, czyli dla zwiększenia witalności, poprawy koncentracji i usunięcia ospałości. Guayusa stosowany jest też jako środek przeciw bólom głowy i mięśni, w leczeniu przeziębienia oraz dla obniżenia ciśnienia krwi. Uważa się też, że pobudza seksualne i zwiększa libido. Do sporządzenia naparu stosuje się kilkakrotnie mniej suszu, niż do yerba mate i tak samo jak mate, można go zalewać wiele razy. Wywar z gayusa ma przyjemny i łagodny smak jednak czasami może być zbyt mocny i spowodować zatrucie, w przypadku przekroczenia dawki członkowie plemienia Achuar Jivaro z amazońskich rejonów Peru i Ekwadoru prowokują wymioty, by uniknąć skutków przedawkowania – bólu głowy, pocenia się i drgawek.

Mamy z Iconką 25 g na głowę i będziemy testować. Pytanie jakie dawać dawki. Dobrą informacją jest to, że można zalewać kilkakrotnie herbatkę jak przy yerba mate.

Linkback: http://forum.instytutnoble.pl/farmakologia-zielarstwo-wspomagacze/16/ilex-guayusa/522/
...i odejdę. Ale ptaki pozostaną, śpiewając:
i mój ogród pozostanie,
z zielonym drzewem, i studnią.
Przez wiele popołudni niebo będzie niebieskie
i pogodne,
i dzwony na dzwonnicy wybiją godziny,
jak robią to tego popołudnia.
Ludzie, którzy mnie kochali, odejdą,
a miasto będzie rozkwitać każdego roku.
Ale mój duch zawsze z nostalgią będzie błądzić
po tym samym, zapomnianym zakątku mojego
kwietnego ogrodu.

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
Odp: ILEX GUAYUSA
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 17, 2013, 07:29:57 pm »
0
Jak na razie pierwszy kontakt z tą "herbatą" uważam za bardzo udany. Z całą pewnością Guayusa zadziałała i odczułem jej specyficzne działanie.

Czułem jakbym był pobudzony, ale jednocześnie w pełni skupiony i kontrolowałem dobrze procesy myślowe.

Za drugim zalaniem tego samego kubka, poczułem działanie przypominające fazę alkoholową, wesołość i dobry humor, jednak nie było kręcenia się w głowie i dziwnego majaczenia. Ogólnie bardzo fajny stan i chętnie chciałbym doznawać go więcej.

Za 3 razem zaparzania tego samego osadu w kubku efekt był słaby, ale czułem, że coś wypiłem.

Trzeba będzie popróbować z wypiciem Guayusa podczas rozbudzania...

Offline Linek

• Dostęp z wyjściami
  • Hypnos
  • Respect: +172
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2013, 04:10:55 am »
0
Robert no to jakie dawki stosujecie? Stosujecie do tego ten kubek do yerba mate? No i jak kupujecie, całe liście czy zmielone?
... duch żyje w nas ... duch nami śni ...

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2013, 09:22:26 am »
0
Mam guayuse zmieloną, dawkuję ją na oko. Wychodzi gdzieś z 2,5 - 3 grama patrząc na ilość na łyżeczce. Parzę ją w normalnym 250 ml kubku, dokładnie tak jak zwykłą kawę czy herbatę. Nie mam okazji wypijać jej w czasie rozbudzania, więc pewnie wypiję ją w ciągu dnia :)

Offline Linek

• Dostęp z wyjściami
  • Hypnos
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 13, 2013, 11:14:20 am »
0
Zamawiam to cudo :) Jestem ciekaw efektu.

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 13, 2013, 08:06:03 pm »
0
Dzisiaj po południu wypiłem guayuse i muszę przyznać, że dostałem zgagi. Czuję nieprzyjemne kwaśne wrażenie w żołądku. Wcześniej to nie występowało, być może jest to zależne od tego co zjadłem, ale z całą pewnością czuję, że to wina guayusy.

Offline Linek

• Dostęp z wyjściami
  • Hypnos
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2013, 08:18:35 pm »
0
Hmmm dobrze, że to napisałeś bo mój brat też chciał spróbować lecz on ma problem ze zgagą... Łatwo go chwyta.

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2013, 08:22:05 pm »
0
Tak jak wspomniałem to pierwszy raz gdy wystąpiła. Ma specyficzny smak, taka trawiasta :) Może dałem jej trochę za dużo i dlatego była zbyt mocna.

Offline EosCris

• Global Moderator
  • Powrót do Ducha...
  • Respect: +303
    • Sklep Ezoteryczny
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 03, 2014, 06:39:17 am »
0
|Testujesz dalej to zielsko? Czy dałeś sobie z tym spokój Robert? Gdzie to można zakupić?

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2014, 07:59:41 pm »
0
Dobrze, że mi o niej przypomniałaś Olu, bo zapomniałem, że ją mam :) Dzisiaj sobie pewnie zaparzę :)  Kupić można w dobrych sklepach etnobotanicznych.

Offline EosCris

• Global Moderator
  • Powrót do Ducha...
  • Respect: +303
    • Sklep Ezoteryczny
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2014, 08:30:38 pm »
0
Okej dzięki :) Ale normalnie u nas w Polsce jest dostępna, tak?
( nie wiem co to za sklepy etnobotaniczne ::)  O:-) )

Offline NianiaOgg

• Respect: +143
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 04, 2014, 08:02:16 am »
0
Robert a czy zauważyłeś żeby to zioło poprawiło (ułatwiło) twoje świadome śnienie?

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 03, 2014, 08:11:57 pm »
0
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż poza spożyciem ilexa stosuję jeszcze kilka zabiegów zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia śnienia. Nie mniej uważam, że jednak coś daje. Ostatnio zwiększyłem dawkę i zauważyłem, że podczas koncentracji odczuwam dziwne ciążenie na brzuchu. Coś jak zgaga, ale nie do końca. Możliwe, że wypiłem za dużo wywaru...

Share via facebook Share via twitter
Tags:

Users found this pages searching for:

guayusa ilex parzenie guayu glajusa
OOBE - Przewodnik