Forum IRN - Rozwój Świadomości

Sklep Ezoteryczny szamanskibeben.pl

Autor Wątek: Egipt Tajemnice Zmarlych - Ostatnia droga Setiego I  (Przeczytany 1757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline iconka

  • ****
  • Wiadomości: 424
  • Płeć: Kobieta
  • a ja dołączę do grupy i tez przemknę obok orla…
Egipt Tajemnice Zmarlych - Ostatnia droga Setiego I
« dnia: Sierpień 17, 2013, 07:31:53 pm »
Egipt Tajemnice ZmarlychFascynujący dokument inspirowany wierzeniami pozagrobowymi starożytnych Egipcjan. Śmierć dla mieszkańców doliny Nilu była początkiem nowego, pełnego niebezpieczeństw życia w zaświatach. Według Egipcjan zmarli nie od razu trafiali do raju, musieli sami przebyć drogę do jego bram, mierząc się z demonami i nieprzychylnością bogów. Wskazówki, modlitwy i zaklęcia przydatne w czasie wędrówki po krainie cieni zawierała składana do grobu "Księga Umarłych". W filmie archeolog doktor Zahi Hawass opowiada widzom o ostatniej ziemskiej drodze faraona Setiego I - m.in. mumifikacji ciała i przygotowaniu grobowca - a także pośmiertnych losach władcy.


Kilka informacji o grobowcu Setiego I:


Wspaniały grobowiec Setiego w Dolinie Królów (KV17), został odkryty w 1817 roku przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Na ścianach jego korytarzy i sal umieszczono malowidła i reliefy obrazujące króla w otoczeniu bogów, rytuał Otwarcia Ust oraz przedstawienia wszystkich Ksiąg Grobowych: Litanii Re, Księgi Umarłych, Amduat i Księgi Bram. Komora grobowa to wspaniała, ogromna sala, ściany której pokrywają najpiękniejsze malowidła. Sufit, po raz pierwszy spośród wszystkich grobowców w Dolinie Królów w formie sklepienia, pokrywają przedstawienia konstelacji. Na ciemnoniebieskim tle znajdują się złote wyobrażenia gwiazdozbiorów, przedstawionych pod postaciami zwierząt. Rozmiary komory grobowej są imponujące. Jej wysokość to 6,05 metra, szerokość - 8,38 metra, długość - 14,26 metra, powierzchnia - 126,5 m 2, a kubatura - 503 m 3.

Mumia władcy odnaleziona została dopiero w roku 1881 w skrytce mumii królewskich DB-320 w Deir el-Bahari i od tego czasu znajduje się w Muzeum w Kairze. Jego sarkofag trafił do w Muzeum Soane'a w Londynie. Badania doskonale zachowanej mumii Setiego I wykazały, iż zmarł on w wieku poniżej 50 lat. Przyczyny jego przedwczesnej śmierci nie są jasne, ale brak jest pewnych dowodów na jej gwałtowny przebieg. Wykluczyły to badania mumii. Przypuszcza się, że powodem mogła być długoletnia choroba, prawdopodobnie serca. Istnieją spekulacje, iż Seti urodził się z wadą anatomiczną. Miał serce po prawej stronie, czego może dowodzić umieszczenie podczas mumifikacji kamiennego skarabeusza po prawej stronie mumii. Według różnych hipotez to umiejscowienie mogło być zwykłym błędem mumifikatorów, próbą sprawienia, aby jego serce lepiej działało w zaświatach niż za życia, lub też oddaniem rzeczywistego, rzadko spotykanego, zjawiska anatomicznego.


Zapraszam  :)
Miłego oglądania  :D

Czas trwania reportazu 47 minut i 26 sekund


Linkback: http://forum.instytutnoble.pl/literatura-wiedza-wywiady-ciekawostki/14/egipt-tajemnice-zmarlych-ostatnia-droga-setiego-i/283/
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2013, 01:21:45 pm wysłana przez iconka »

 

misy kryszta?owe