Sklep Ezoteryczny szamanskibeben.pl

Autor Wątek: Fałszywe pobudki  (Przeczytany 5486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zinka

• Respect: +469
Fałszywe pobudki
« dnia: Sierpień 30, 2013, 10:20:04 am »
+4
Fałszywe pobudki

Fałszywa pobudka to sytuacja, w której osoba mylnie stwierdza, że właśnie się obudziła, aby niedługo potem odkryć, że jedynie jej się to śniło. Fałszywe pobudki są niezwykle realistyczne – zazwyczaj mają miejsce w otoczeniu identycznym, w jakim kładliśmy się spać. Często, nie zdając sobie sprawy, że wciąż śnimy, rozpoczynamy serię porannych czynności, takich jak pójście do toalety, czy mycie zębów. I chociaż ze snu o pobudce budzimy się zwykle dość szybko, to czasami może okazać się, że tak naprawdę wcale się nie obudziliśmy, ale doświadczamy właśnie kolejnej fałszywej pobudki. Takie seryjne fałszywe przebudzenia mogą liczyć nawet kilka epizodów pod rząd, są jednak – na szczęście – rzadkie.

Nieliczne badania, oparte głównie o studia przypadków, pokazują, że fałszywe pobudki występują częściej w połączeniu ze świadomymi snami oraz paraliżem sennym. Często, na przykład, świadomy sen może zakończyć się fałszywą pobudką (co sugeruje, że zawsze po przebudzeniu należy robić reality check). Z kolei, w grupie badanych pod kątem występowania paraliżu sennego fałszywe pobudki stwierdzano u około 1/3 osób. Dane te sugerują, że fałszywe pobudki są w pewnym stopniu związane z zaburzonym stanem snu REM. Wiadomo bowiem, że zarówno paraliż senny jak i świadomy sen to stany snu REM, w którym obserwujemy pewne cechy stanu czuwania – są to więc stany hybrydowe lub, jak kto woli, dysocjacyjne.

Uważa się, że stany dysocjacyjne są wynikiem nadmiernego wzbudzenia fizjologicznego podczas snu REM. Niektórzy (np. Keith Hearne) sugerowali, że ten sam mechanizm prowadzi także do FA, gdyż mogą być one wywołane w sytuacji oczekiwania jakiegoś zakłócenia snu. Takie przypadki występowania FA obserwuje się, na przykład, w laboratoriach badania snów, gdzie pewnych zakłóceń ze strony otoczenia osoba badana może się spodziewać.

Raz nawet udało się „złapać” fałszywą pobudkę w laboratorium (Takeuchi 1994). Podczas doświadczenia z nocnym przerywaniem snu, osoba badana doświadczyła halucynacji: wydawało się jej, że ktoś wszedł do pokoju, opisała nawet szczegółowo wygląd tej osoby i była przekonana, że wstała z łóżka. Zapis EEG z tego epizodu wskazywał na nietypowy wzorzec snu REM charakteryzujący się, między innymi, zwiększonym wzbudzeniem fizjologicznym, z cechami charakterystycznymi dla snu REM jak i czuwania, przy zachowanej atonii mięśni (sygnał EMG).

Może więc fałszywe pobudki (FA, ang. false awakenings) są również jednym z przykładów stanów dysocjacyjnych? Stany takie jak sen świadomy, paraliż senny czy OBE należą do wspólnej „rodziny” dysocjacji REM/czuwanie, przy czym OBE uznawane są za specyficzną formę świadomych snów. Jak już wcześniej pisałem, ludzie którzy mają tendencję do doświadczania stanów OBE, również częściej miewają spontaniczne świadome sny. Dokładniejsze badania wykazały także, iż wrażenie OBE pojawia się częściej podczas snów świadomych uzyskanych metodą WILD (ang. wake-initiated lucid dream). OBE cechuje jedna, bardzo ważna rzecz, której z reguły brak w świadomych snach typu DILD (ang. dream-initiated lucid dream) – miejsce, w którym zazwyczaj OBE się zaczyna to znajome otoczenie, które jest zwykłą projekcją zapamiętanego widoku pokoju, w którym położyliśmy się spać. To jest właśnie cechą wspólną łączącą, OBE z FA. Być może więc FA to nieświadome sny, którym – ze względu na pewne wspólne cechy – blisko do OBE.

Ponieważ FA stanowią wyjątkowo dokładne, w porównaniu ze zwykłymi snami, odwzorowanie percepcji, jakiej doświadczamy w stanie czuwania, a osoby doświadczające FA mogą uczestniczyć – zanim rzeczywiście się obudzą – w realistycznych reprezentacjach codziennych czynności, pozbawionych czasowo-przestrzennych nieciągłości, fałszywe pobudki mogą mieć znaczenie ewolucyjne, które wiąże je w pewnym stopniu z teorią proto-świadomości – tak przynajmniej uważa włoski neurolog, Giorgio Buzzi.

Dla przypomnienia – teoria proto-świadomości Allana Hobsona zakłada, że sen REM stanowi specjalny stan proto-świadomy, w którym mózg przygotowuje się na objęcie poważnych funkcji integracyjnych, jak chociażby świadomość wyższego rzędu, która podczas stopniowego, długotrwałego procesu  budowana jest na bazie bardziej prymitywnego, wrodzonego generatora wirtualnej rzeczywistości służącego do symulacji bodźców pochodzących ze środowiska.

Buzzi, na podstawie badań ankietowych (n = 90), stwierdził, między innymi, że miejsce spania było typowym (68%) lub prawdopodobnym (21%) otoczeniem, w którym działa się akcja FA. Z opisów przypadków wynikało, że podczas FA otoczenie było odwzorowane realistycznie i szczegółowo. Przebieg FA najczęściej polegał na wykonywaniu zwyczajnych czynności, jakie robimy rano, po przebudzeniu (34%) lub innych czynności, jakie wykonujemy w miejscu spania (24%) lub ich kombinacji (12%). Często też dochodziło do powtarzania lub przypominania sobie treści snu, z którego właśnie się (fałszywie) obudziliśmy (22%).

Według Buzziego specyficzna charakterystyka fałszywych pobudek, odróżniająca je od typowych marzeń sennych, nie jest pozbawiona znaczenia. Podobnie jak podczas proto-świadomego snu REM istniejący od wczesnego etapu rozwoju generator wirtualnej rzeczywistości symuluje otaczające środowisko, tak samo – jak przypuszcza autor – symulowane są wrodzone wzorce działania, w tym, między innymi, reprezentacje zwykłych pobudek i towarzyszących im zachowań. W tym stanie pewne mechanizmy snu REM są upośledzone, – chociaż obiektywnie powiedzielibyśmy, że wreszcie działają dobrze – chodzi głównie o pamięć snów, która, w przeciwieństwie do zwykłych marzeń sennych, w przypadku FA jest doskonała – epizody FA pamięta się zawsze bardzo szczegółowo i wyraźnie.

Alternatywnie, FA mogą stanowić pewien rodzaj ewolucyjnej pozostałości po śnie REM, w którym te mechanizmy, charakteryzujące go obecnie, nie były jeszcze rozwinięte. Jak wiadomo, przepływ informacji z hipokampa do kory, który służy utrwaleniu wspomnień, ma miejsce podczas snu NREM, ale jest zablokowany w fazie REM. Ta blokada, która pojawiła się na późnym etapie filogenezy, miała zapobiegać powtarzaniu przeuczonych i przewidywalnych wzorców i faworyzować tworzenie nowych asocjacji, niezbędnych do zrozumienia znaczenia różnych wydarzeń naszego życia. Podczas FA wydaje się, że ten przepływ informacji wciąż się odbywa, o czym mają świadczyć przypadki FA, w których osoba próbuje przypomnieć sobie treść poprzedniego marzenia sennego. Jeżeli jest to prawdą, to częstsze przypadki fałszywych przebudzeń powinniśmy obserwować u dzieci, u których mechanizmy snu REM nie są jeszcze w pełni rozwinięte.

Co ciekawe, to również zostało sprawdzone kiedyś przez psycholog Dr Susan Blackmore (1996). Badała ona pojawianie się przypadków FA u dzieci (8-13 lat), zadając im pytanie: „Czy kiedykolwiek myślałeś, że się obudziłeś i po chwili zdałeś sobie sprawę z tego, że tylko śniło Ci się, że się obudziłeś?”. Okazało się, że aż 57% dzieci odpowiedziało twierdząco. Pojawia się oczywiście problem: czy pytanie zostało właściwie zrozumiane przez dzieci oraz czy dobrze pamiętały one swoje doświadczenie. Niemniej jednak duża liczba twierdzących odpowiedzi sugeruje, że należałoby się tej kwestii przyjrzeć dokładniej.

http://www.lucidologia.pl/2011/11/faszywe-pobudki.html

Tak ogólnie, to fajna sprawa takie poziomowanie swoich nocnych sennych wrażeń.
Parę razy śniło mi się, że śpię we śnie ale nie pamiętam, żebym się z niego tam wybudzała, a szkoda.
To poziomowanie spodobało mi się w filmie "Incepcja" zajefajnie to było przedstawione, ale trochę pracy trzeba w to włożyc, żeby np. taką grupę ludzi w to zaangażowac.

Linkback: http://forum.instytutnoble.pl/obe-ld-projekcja-astralna-sny/5/seo/363/
..nic nie jest takim, jakim się wydaje byc

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
Odp: Fałszywe pobudki
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2013, 10:05:45 pm »
0
Ja podczas jednego z wyjść odnotowałem  7 fałszywych przebudzeń. Jak na razie rekord ten nie został pobity. Przyznam, że wtedy nie bardzo mi się to podobało, bo z przerażenia popadłem w panikę. Myślałem, że już nie powrócę do ciała. Teraz jak na złość kiedy chciałbym ich więcej to nie ma. Zazwyczaj faktycznie przebudzenie występuje w ilości 2-3.
...i odejdę. Ale ptaki pozostaną, śpiewając:
i mój ogród pozostanie,
z zielonym drzewem, i studnią.
Przez wiele popołudni niebo będzie niebieskie
i pogodne,
i dzwony na dzwonnicy wybiją godziny,
jak robią to tego popołudnia.
Ludzie, którzy mnie kochali, odejdą,
a miasto będzie rozkwitać każdego roku.
Ale mój duch zawsze z nostalgią będzie błądzić
po tym samym, zapomnianym zakątku mojego
kwietnego ogrodu.

Offline Świetlisty

• Szeptem wiatru ...
  • Respect: +102
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2013, 10:55:21 am »
0
Uuuuu .... to u mnie słabo, bo zdarzyły się może 2 razy kiedy byłem jeszcze dzieckiem  ::)
... w nieskończonym duszy trwaniu ...

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2013, 12:13:32 pm »
0
Spokojnie Świetlisty, jeszcze nic straconego. Faza czeka na śmiałków cały czas :)

Offline NianiaOgg

• Respect: +143
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2013, 03:24:46 pm »
0
Tubilewicz twierdzi, że fałszywe pobudki są spowodowane powrotem z oobe do ciała - jednakże nie wszystkie ciała subtelne zameldowały się grzecznie do ciała, któreś zostało i stąd wrażenie się jest się już obudzonym i się idzie na ... siusiu  ??? no.... może być wtedy różnie.

Offline Linek

• Dostęp z wyjściami
  • Hypnos
  • Respect: +172
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 27, 2013, 06:35:12 pm »
0
Miałem parę razy taką sytuację jak opisał Robert. Były to tylko spontaniczne LD. Wtedy zazwyczaj popadałem w wielką panikę z myślą, się już nigdy nie obudzę. Za każdym razem gdy się obudziłem znowu orientowałem się, że to sen. Nie liczyłem tego ale dość długo się "siłowałem" z tym.
Z kolei gdy zamierzam LD takie pobudki faktycznie zdarzają się w ilościach do 3 bo zazwyczaj da się je wykorzystać do dalszego śnienia:)
Jak myślicie czy takie spontaniczne wejście generuje taką ich ilość ponieważ nasza świadomość zaszła na bardzo dalekie poziomy "światów sennych" nieświadomie, a zamierzone sny są jakby na niższych "poziomach" bliższych wybudzeniu?
... duch żyje w nas ... duch nami śni ...

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2013, 02:15:37 pm »
0
Z tego co zauważyłem to ilość fałszywych pobudek zdecydowanie wpływa na "głębsze zejście" w śnieniu. To jakby wkraczanie w kolejne dalsze warstwy śnienia. Niestety ciągle jest to tajemnicze zjawisko i ciężko o jakieś zadowalające wyjaśnienie. Jedyne co mogę zrobić to korzystać z tego, że to się dzieje, ciągle pozostając czujnym na tyle by zdawać sobie sprawę, że ciągle jestem w śnieniu.

Offline Linek

• Dostęp z wyjściami
  • Hypnos
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2013, 03:16:42 pm »
0
No faktycznie fałszywe pobudki są dość "pomocne" w śnieniu o ile nie stracimy uwagi śnienia. Ja myślę, że strach powodowany przez takie dość głębokie wejścia potwierdza to co mówił Castaneda, że czym dziwniej i bardziej przerażająco tym świadomość jest dalej.

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2013, 07:37:04 pm »
0
Ja nie odczuwam strachu z powodu tego, że występuje coś dziwnego ;) Nie sądzę, by strach był wyznacznikiem głębokości fazy. Strach w moim przypadku pojawia się wówczas gdy tracę kontrolę nad doświadczeniem. W przypadku fałszywych pobudek strach spowodowany był zawsze tym, że chciałem faktycznie się obudzić fizycznie a nie mogłem.

Offline Michał Ćmikiewicz

• *
  • Respect: +1
    • michalcmikiewicz.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2013, 08:27:49 pm »
0
Mi coś takiego zdarzyło się z 10 lat temu jak byłem jeszcze w wojsku. Dokładniej była to Straż Graniczna i jak wypadała służba w nocy(w lesie) i zdarzało się przysnąć ;) to budząc się myślałem że już nie śpię i zawsze zdarzała się za chwile jakaś scena rodem z horroru :P. Miałem tak chyba z 3 razy i pierwszy raz w życiu właśnie tam. Inni koledzy zaczęli się przyznawać że tak samo im się zdarzało i byliśmy tym wszyscy przerażeni. Nazywaliśmy to" realnymi snami". Uznaliśmy że to stres związany z pracą tak powodował, chociaż wtedy nie miałem żadnego pojęcia na temat OOBE czy LD.

Offline Linek

• Dostęp z wyjściami
  • Hypnos
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2013, 09:49:20 am »
0
W przypadku fałszywych pobudek strach spowodowany był zawsze tym, że chciałem faktycznie się obudzić fizycznie a nie mogłem.

No faktycznie strach występuje przy świadomości faktu kiedy nie można się obudzić fizycznie, a chce tego.

Ale nachodzi pytanie czemu chcemy tak mocno się obudzić za wszelką cenę. Przecież jest to super okazja na śnienie nasza świadomość to wie ale mimo to ja np. siłuje się bardziej z każdą fałszywą pobudką (ciało się zachowuje jakby od tego miało zależeć moje życie).
Ale chyba głupotą jest twierdzić, że mamy nad snem 100% kontrole w śnieniu. Choć niektórzy "nauczyciele" śnienia tak właśnie twierdzą.

Offline Robert Noble

• Out Of Body Experience
  • Administrator
  • ... by być wolnym.
    • Instytut Roberta Noble
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 18, 2013, 02:05:29 pm »
0
Linek w moim przypadku bardzo rzadko zdarza się, że świadomie chcę wrócić do ciała. Robię to jedynie w momencie gdy jest bardzo dużo do zapamiętania i dalsze śnienie spowoduje, że zatracę pewne szczegóły. Inaczej by było, gdybym śnił sobie dla zabawy, albo przyjemności, nie mając konkretnego celu.  Wówczas nie musiałbym się martwić o to czy zapamiętam coś istotnego np. wynikającego z rozmowy.

Poruszyłeś bardzo ważny aspekt śnienia, faktycznie twierdzenie, że ma się100% kontrolę jest naiwnym ;)

Offline zinka

« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2013, 09:34:42 pm »
0
Mnie ostatnio się śni, że śpię i słyszę jak ktoś budzi kogoś obok i zadaje mu pytanie jak nazywa się mieszkaniec Turcji, ale ponieważ ten ktoś nie odpowiada, to ten zadający ktoś budzi mnie i zadaje mi pytanie, jak nazywa się Turek, nie wybudzam się i mówię, że odpowiedz jest w pytaniu.  :P

Offline yogiccp

• **
  • Respect: +119
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2013, 06:49:03 pm »
0
ta.....  :)
Czy masło może być bardziej maślane ????
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2013, 07:22:36 pm wysłana przez yogiccp »
Przestajesz Być

Panda

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 19, 2013, 08:55:16 am »
0
Linek w moim przypadku bardzo rzadko zdarza się, że świadomie chcę wrócić do ciała. Robię to jedynie w momencie gdy jest bardzo dużo do zapamiętania i dalsze śnienie spowoduje, że zatracę pewne szczegóły.

Czy w takich sytuacjach zdarzały Ci się fałszywe pobudki?

Share via facebook Share via twitter
Tags:

OOBE - Przewodnik