Instytut Roberta Noble

Ego i ograniczenia

Zaczęty przez NianiaOgg, Sierpień 03, 2013, 04:05:08 PM

« Pożądanie - Dokumentacja filmowa. | R.Moody "Odwiedziny z zaświatów" »

NianiaOgg

Czytam właśnie książkę Victora Sancheza, Nauki Don Carlosa. Jest tu taki fragment, który - z przykrością stwierdzam, jest przygnębiająco prawdziwy:
Sposób w jaki osoba gospodaruje swoimi zasobami energii nie jest dziełem przypadku ani wynikiem wyboru; zdeterminowany jest raczej rpzez jej przeszłość. Choć my, współcześni ludzie, szczycimy się swą wolnością, to tak naprawdę nasze możliwości wolnego wyboru ograniczają się tylko do wąskiego zakresu ogółu naszych działań. Pomijając nawet funkcje i czynności wynikające z uwarunkowań biologicznych, możemy się przekonać, że to, co robimy, w całości zdeterminowane jest przez indywidualny życiorys - bagaż osobistych doświadczeń. Składają się nań pochodzenie społeczne, narodowość, płeć, osobowość, wyznanie, ideologia polityczna, kompleksy i urazy, które razem wzięte przesądzają o treści i jakości naszego codziennego życia. Gdy wydaje nam się, że o czymś decydujemy, w istocie wprawiamy w ruch ciąg działań, do których zaprogramowała nas przeszłość - tak jak maszyna która wykonuje tylko to, do czego została zaprojektowana. W ten sposób zdeterminowane są nasze poglądy, pragnienia, wybory, ograniczenia i słabości, uzdolnienia. Nie wybieramy osób, z którymi rozmawiamy i z którymi nawiązujemy stosunki, miejsc, które odwiedzamy, i miejsc, których unikamy. Dyktuje to nam nasza osobista przeszłość, która wyraża się przez strukturę ego.
Ego i indywidualny życiorys są ze sobą ściśle powiązane, tak dalece, że pierwsze jest pochodną drugiego. To ego dzień w dzień każe nam pielęgnować osobistą przeszłość i postępować zgodnie z jej nakazami Dzięki temu, życiorys zostaje umocniony, a wynikające z niego ego uzyskuje w ten sposób samopotwierdzenie....

... ech... chciałoby się zaśpiewać: Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat, a mury runą, runą runą, i pogrzebią cały świat!
A najdziwniejsze jest to, że tak mury, jak i kajdany sami sobie zakładamy. A to oznacza, że tylko my możemy coś z tym fantem zrobić... ale czy nam się chce?  ???

NianiaOgg

coraz częściej łapię się na tym, że moje ego manipuluje mną jak mu się skubańcowi podoba  ::) ale ta świadomość, że już się wie, sprawia że przychodzi otrzeźwienie ... no chociaż na chwilę ;)
i okazuje się że nawet te najbardziej, zdawać by się mogło szlachetne intencje mają za skórą "diabła", czasami intryga ego meandruje tak że trudno ją wytropić, takie jest sprytne.

EosCris

A jaka WOLNOŚĆ jak już nie ma EGO!!! Cudowne uczucie! Czysta świadomość! Życzę wszystkim aby tego doznali....

NianiaOgg

Dalajlama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości, odpowiedział:
"Człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak na prawdę nie żyjąc."

coś w tym jest, jednak to są obserwacje człowieka, któremu jak mówi mój mąż, wszystko podstawią pod nos i nie musi się martwić o nie zapłacony rachunek za prąd albo za co wykarmić dzieci.

Agata

Cytat: NianiaOgg w Sierpień 26, 2013, 08:50:43 AM
Dalajlama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości, odpowiedział:
"Człowiek. Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak na prawdę nie żyjąc."

coś w tym jest, jednak to są obserwacje człowieka, któremu jak mówi mój mąż, wszystko podstawią pod nos i nie musi się martwić o nie zapłacony rachunek za prąd albo za co wykarmić dzieci.
Pozdrów męża ode mnie ;D
Jestem tego samego zdania :P

NianiaOgg

no tak, jakbym była dalajlamą też bym filozofowała... tylko pewnie nie wychodziłoby mi to jak zgrabnie jak jemu  :P

Robert Noble

Spokojnie Niania jak dla mnie to jesteś dużo lepsza od takiego Dalajlamy bo on jest człowiekiem, który żyje a mimo to nie ma czasu wejść na forum IRN.

NianiaOgg

Cytat: Robert Noble w Sierpień 26, 2013, 07:27:54 PM
Spokojnie Niania jak dla mnie to jesteś dużo lepsza od takiego Dalajlamy bo on jest człowiekiem, który żyje a mimo to nie ma czasu wejść na forum IRN.
heheh... mógłby nas oświecić, gdyby przyszedł, i parę respektów by dostał w nagrodę  :P


Share via facebook Share via twitter

sklep ezoteryczny super produkty rozwojowe misy krysztalowe uzdrawianie strona autorska robert noble strona instytutu roberta noble strona instytutu roberta noble