Kasztan jako naturalny środek do prania

Zaczęty przez zinka, Grudzień 01, 2015, 02:39:27 PM

« Kymatica - film | Marciniak Barbara "Świetlana rodzina" »

zinka

Kasztan jako naturalny środek do prania






Owoce kasztanowca bardzo dobrze mogą zastąpić proszek do prania, ale także mydło, szampon czy płyn do naczyń. Metodę tą stosowały nasze prababcie i jak się okazuje miały rację.


Kasztany są równie skutecznym środkiem do prania jak znane nam środki chemiczne, a jednocześnie nieszkodliwe dla środowiska, alergików oraz wszystkich tkanin, a za razem można je pozyskiwać za darmo.
Dzięki właściwościom spieniającym, kasztany obniżają powierzchniowe napięcie wody, co pozwala łatwiej łączyć się drobinkom brudu z wodą i w efekcie dobrze czyści tkaniny. Za takie działanie odpowiedzialne są saponiny.
Owoce należy wydłubać ze skorupek i pokroić na drobne kawałki lub, w miarę możliwości, rozetrzeć bokiem noża na papkę. Na jedno pranie powinno wystarczyć około 10 owoców. Roztarte kasztany przekładamy do garnka i zalewamy szklanką wody. Całość stawiamy na gaz, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 minut. Następnie przelewamy miksturę (można odcedzić kawałki owoców) do miski, w której dokonamy prania. Do pralki lepiej jest użyć niegotowanych kasztanów pokrojonych na cztery części i włożonych np. do zawiązanej skarpetki. Najlepsze jest to, że w ten sposób możemy za jednym razem wyprać ubrania kolorowe i białe, gdyż saponiny nie uwalniają kolorów z tkanin i dzięki temu nic nie zafarbuje. Do prania białych rzeczy warto dodać łyżkę sody oczyszczonej, aby biel była wyraźniejsza.


Rośliny zawierające saponiny (nagietek lekarski, aloes, mydlnica lekarska, owoce kasztanowca oraz inne) nadają się nie tylko do prania ale również, z powodzeniem mogą zastąpić zwykłe mydło, szampon do włosów, czy nawet płyn do mycia naczyń.


Należy pamiętać żeby nie pić wody, w której trzymaliśmy kasztany i dobrze spłukać naczynia, myte w ten sposób, gdyż spożywanie saponin w większych ilościach może skończyć się zatruciem i wymiotami.

Próbujemy i oszczędzamy kasę ;D

http://mywildforest.tk/kasztan-jako-naturalny-srodek-do-prania/

Robert Noble

To mnie Zinka zaskoczyłaś :) Już myślałem, że będzie coś o odpromiennikach a tu proszę środek do prania. Te kasztany to chyba wcale nie tak łatwo dadzą się pokroić na drobne kawałeczki ::)

zinka

Wszystko będzie w swoim czasie niecierpliwcu :P


Szkoda, że nie wiedziałam o tych kasztanach wcześniej, bym se nazbierała na zaś,  niedawno wyrzuciłam już zeschnięte, które miałam w pokoju   :( , przynajmniej bym wiedziała czy dadzą się pokroić a tak, to kapa, muszę czekać do następnego lata  ;D


Share via facebook Share via twitter